Simmelkær's erhvervsliv bestod før i tiden af et bredt udvalg af virksomheder, hvor der var plads til flere erhvervsdrivende indenfor samme fag. Billedet nedenfor er fra Viktor Majlund's cykelværksted.
På nedstående liste ses et lille udvalg af nogle af de virksomheder, der har været i byen:
For at komme videre med emnet "Erhverv i Simmelkær i gamle dage" har Berit og Jon lavet et skema til at fylde de oplysninger i, de gerne vil have.
Skemaet blev uddelt på mødet i Simmelkærhus 2. oktober 2013. Det kan også fås hos enten Berit eller Jon - eller downloades og printes ud her.
Skema som .doc-fil: skema.doc (velegnet, hvis man skriver på maskine og sender det pr. e-mail)
Skema som .pdf-fil: skema.pdf (velegnet, hvis man skriver i hånd og afleverer fysisk)
Nedenfor er et eksempel på et skema fyldt ud med de oplysninger og billeder, som fandtes på daværende tidspunkt: Eksempel på udfyldt skema
Skemaet med oplysninger kan som sagt mailes eller afleveres til enten Berit eller Jon - og gerne snarest.
Venlig hilsen
Berit Skovlod Kold Hodagervej 13 Simmelkær 7451 Sunds tlf. 21 29 45 65 e-mail: berit@skovlod.eu | Jon Ravnholt Ovesen Hodsagervej 39 Simmelkær 7451 Sunds tlf.: 97 14 31 51/51 34 19 60 e-mail:jon@hodsagervej.dk |
27. oktober 2019, kl. 15.00
Borgerforenigen
Bankospil i Simmelkærhus
31. oktober 2019, kl. 14.30
Hyggeklubben
Leo Skaaning - Min barndom på Vesterbro
7. november 2019, kl. 19.00
Fællesrådet
Sogneaften i Simmelkærhus. "I skyggen af jernkorset" Om at være barn af en nazist.
14. november 2019, kl. 14.30
Hyggeklubben
Efterårsfest. Besøg fra Ilskov
28. november 2019, kl. 14.30
Hyggeklubben
Bodil Toftdahl: Blandt danskere i Canada
30. november 2019, kl. 14.00
Menighedsråd & Borgerforenigen
Julestue
www.simmelkaer.dk - Simmelkær Borgerforening 2018